O autostopie
Dla kogoś kto nigdy nie jechał na stopa najgorszy będzie ten pierwszy raz. Wystarczy się przełamać. To dzięki takiemu rodzajowi podróżowania, mamy okazję poznać kulturę danego regionu od przeciętnego "Kowalskiego", rozmawiając z nim podczas jazdy, czy obserwując z pobocza drogi toczące się dookoła życie.
Autostop mimo wszystkich swoich zalet jest niebezpiecznym środkiem transportu i powinno się o tym pamiętać. Nie można wyeliminować zagrożeń ale pewne środki bezpieczeństwa należy przedsięwziąć.
1. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Powinniśmy ubrać się kolorowo żeby kierowcy łatwo mogli nas dostrzec, jeśli planujemy podróż wieczorem lub o zmierzchu należy koniecznie wyposażyć się w odblaski i umocować je w widocznym miejscu np. na plecaku. Dobrym dodatkiem jest odblaskowa kamizelka do kupienia w każdym sklepie z odzieżą BHP za 5 zł.
2. Ogromne znaczenie ma także miejsce w którym postanowimy zatrzymywać kierowców, najlepiej wybrać wyjazd ze stacji benzynowej lub wjazd na autostradę (na autostradzie nie wolno się zatrzymywać), miejsce powinno być dogodne zarówno dla nas jak i dla kierowcy. Zatrzymanie samochodu w tym miejscu nie powinno w żaden sposób przeszkadzać innym użytkownikom drogi.
3. Aby ułatwić sprawę sobie i kierowcy warto zaopatrzyć się w kawałek kartonu i na nim napisać wyraźnie dokąd zmierzamy tak aby kierowca nie miał problemu z odczytaniem naszego napisu. Wtedy będą się zatrzymywać tylko ci kierowcy którzy jadą w naszym kierunku.
4. Jeśli autostopowiczami jest para, pomimo zasady, że kobieta ma zawsze pierwszeństwo mężczyzna powinien wsiadać pierwszy następnie kobieta, nie odwrotnie, nie zostawiajmy kobiety sam na sam z kierowcą. Jeśli podróżujemy z bagażami starajmy się nie dopuścić do tego żeby nasze bagaże i kierowca były w samochodzie a my na zewnątrz. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo kto się zatrzymuje, zachowajmy wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa.
5. Chyba nie trzeba wspominać iż obowiązują nas zasady dobrego wychowania, musimy być bardzo mili dla kierowcy, w końcu zdecydował się nam pomóc, starajmy się umilić mu czas podróży najlepiej rozmową, zwłaszcza jeśli widzimy, że jest senny. Nagannym by było gdybyśmy w jakiś sposób pozostawili po sobie bałagan, kierowca więcej by nikogo nie podwiózł uważajmy na to co robimy aby nie naśmiecić. O wszystko pytajmy naszego gospodarza, czy możemy się posilić, zapalić itp. Na koniec podróży grzecznie podziękujmy.
6. O czym pamiętać. Pamiętajmy aby mieć nasze dokumenty i pieniądze cały czas przy sobie. Jeśli bierzemy bagaż musi być on umiarkowanych wielkości, pamiętaj o prowiancie (nigdy nie wiadomo ile nasza podróż będzie trwała) oraz o ciepłym ubraniu i okryciu przeciw deszczowym.
Więcej porad znajdziecie na www.autostopem.net